Przejdź do głównej zawartości

Czego nie może zabraknąć w moim ogrodzie? 3 rzeczy

 



Ogród dla każdego znaczy co innego. Dla niektórych wystarczy kawałek trawnika, kilka drzew i kwiatów. Dla mnie ogród to przede wszystkim rodzaj organizmu, który działa niezależnie od moich działań - jest możliwie zsynchronizowany ze sobą. Tak wiele elementów oznacza, że pracy nie brakuje. Bez czego nie wyobrażam sobie swojego ogrodu?

Kamienne ścieżki


W poprzednim wpisie wspominałam, że kamienne ścieżki układam wiosną. Dlaczego właśnie one? Cóż, równo ułożona kostka nie jest tym, czego chciałabym mieć w zanadrzu. Kompromis z mężem wygląda tak: niewielka ilość bruku, a ścieżki do ogrodu to już moja sprawa. Z czasem nieco zarastają, pojawiają się na nich porosty i mech. Całość wygląda bardzo... pierwotnie? Właściwie raz położone nie muszą być odnawiane. Nawet wrastająca między nie trawa nie psuje efektu.

Całe mnóstwo ziół


Szałwia lekarska, lebiodka pospolita, mięta, lawenda, rozmaryn - to tylko niektóre z ziół, które uprawiam w gruncie lub w doniczce. Od lat nie kupuję ziół w sklepie, bo po prostu uprawiam i suszę je sama. Są nieporównywalnie bardziej aromatyczne i wiem, że nie są poddawane żadnym zbiegom chemicznym. Pełna naturalność.

Łąka zamiast trawnika


Pięć lat temu pozwoliłam sporej części trawnika zostać łąką. Obecnie rosną na nich maki polne, chabry bławatki, cykoria podróżnik, rumianek i cała masa innych roślin, które rozsiały się same. Zero interwencji, siania czy sadzenia. Pięknie się rozrasta, widzę tam sporo motyli, pszczół, trzmieli - istna menażeria! W ciepłe, słoneczne przedpołudnia ruch na kwiatach jest olbrzymi - wszystko drga, huczy i bzyczy. Polecam, bo relaks w takim otoczeniu to prawdziwa frajda.


Ogród nie musi oznaczać równych grządek. Dla mnie to przede wszystkim miejsce odpoczynku, w którym lubię spędzać czas. Uwielbiam te chwile, uwielbiam prace w ogrodzie, podlewanie i całe mnóstwo zadań. Jednak staram się też, aby nie przesadzać z planowaniem. Czasem lepiej, aby wszystko rosło samo :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...