Przejdź do głównej zawartości

Praktyczne dekoracje do ogrodu i ich znaczenie

 


Aranżacja ogrodu jest jednym z najciekawszych, a jednocześnie najtrudniejszych wyzwań. Nie wystarczy prosty wybór, pod uwagę należy wziąć wiele czynników — nasłonecznienie, rodzaj gleby, jej wilgotność, a także sąsiedztwo. Umiejętne zaplanowanie przestrzeni ułatwia pielęgnację ogrodu i zmniejsza ilość czasu potrzebnego na utrzymanie go w pożądanym stanie. Jeżeli zastanawiasz się, jakie dekoracje do ogrodu ułatwią Ci jego prowadzenie, oto kilka najważniejszych elementów.

Donice betonowe — bezpieczne i eleganckie

Beton jest na tyle wszechstronnym materiałem, że wykorzystuje się go zarówno do budowy domów, jak i ich dekoracji. Odpowiednie proporcje cementu, wody i innych składników umożliwiają wpływanie na jego właściwości. W przypadku betonowych donic ogrodowych wymagana jest przede wszystkim wysoka odporność na wilgoć i zmieniające się warunki atmosferyczne. Rośliny sadzone w tego typu donicach powinny być wybierane tak, aby system korzeniowy nie uszkadzał znacząco ich ścian.

Dlaczego warto wybrać donice betonowe?

Są one przede wszystkim bardzo trwałe, odporne i zazwyczaj nie wymagają zabiegów konserwujących, a na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów, kształtów i kolorów tych praktycznych dekoracji. Ze względu na dużą wagę nawet najsilniejszy wiatr nie będzie w stanie ich przewrócić, zapewniając bezpieczeństwo roślinom. Dodatkowo wszelkie prace pielęgnacyjne przy ulubionych kwiatach łatwo się przeprowadza, bez konieczności przekopywania olbrzymiej ilości ziemi. W donicach betonowych możesz z powodzeniem uprawiać rośliny ozdobne, krzewinki, byliny, a także niektóre warzywa. Podlewanie, a nawet jego nadmiar, nie jest tak groźny, jak w przypadku donic plastikowych, ponieważ woda może odparować nawet przez grube betonowe ścianki.

Oczka wodne — odświeżenie i orzeźwienie

Coraz częstsze letnie susze utrudniają utrzymanie roślin w ogrodzie w dobrej kondycji. Nawet regularne podlewanie nie daje pożądanego efektu, ponieważ suche powietrze powoduje przyspieszoną transpirację, a w rezultacie utratę wody, którą regularnie dostarczamy. Jednym z rozwiązań poprawiających wilgotność powietrza jest budowa zbiornika wodnego. Odpowiedniej wielkości oczko powoli paruje, dzięki czemu w jego okolicy panuje bardziej przyjazny klimat, nawet gdy dookoła dominują trudne do zniesienia upały. Szczególnie dobre efekty można osiągnąć w ogrodach o gęstym nasadzeniu drzew i krzewów. Nad zbiornikiem warto posadzić rośliny typowo wodne, które nie tylko dodają uroku, ale spełniają ważną funkcję w obiegu wody. A gdy jest wystarczająco duży, aby umieścić w nim ryby, konieczne będzie zainstalowanie małej fontanny lub urządzenia zapewniającego napowietrzanie wody. W ten sposób w powietrzu stale będzie unosić się wilgoć, która łagodzi dotkliwość letnich susz.

Domek narzędziowy — wszystko w jednym miejscu

Bez względu na wielkość Twojego ogrodu, wymaga on wspomnianych wcześniej zabiegów pielęgnacyjnych. Koszenie trawy, przycinanie drzewek owocowych, plewienie, przesadzanie i inne zajęcia są nie tylko pracochłonne, ale i wymagają odpowiednich narzędzi. Aby nie zapanował chaos, a wszystko było zawsze pod ręką, postaw na sprawdzone rozwiązanie — domek narzędziowy. Wiele gotowych modeli ma w zestawie odpowiednie wyposażenie, takie jak półki, haki i meble, dzięki którym łatwo uporządkujesz wszystkie ogrodowe akcesoria. Domek nadaje się również do przechowywania sprzętu rekreacyjnego: grilla, rowerów, sprzętu wędkarskiego i wszystkiego, na co szkoda miejsca w domu. Łatwo znajdziesz firmę, która nie tylko sprzeda Ci gotowy produkt, ale także zamontuje, a w razie potrzeby również zaprojektuje go według Twoich wymagań i wielkości Twojego ogrodu.

Nie tylko do ozdoby

Praktyczne dekoracje do ogrodu to idealny sposób na połączenie estetycznego wyglądu z wygodnym rozplanowaniem przestrzeni. Jeżeli szukasz porad lub masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami, którzy każdego dnia rozwiązują dziesiątki problemów związanych z nietypowym kształtem ogrodu lub innymi trudnymi do przewidzenia okolicznościami. Stawiaj na to, co sprawdzone i wygodne, aby cieszyć się pięknym ogrodem przy jak najmniejszym nakładzie sił na jego aranżację.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak bezpiecznie stosować chemiczne środki ochrony roślin?

  Każdy z nas marzy, aby ogród był miejscem idealnym — pełnym pięknych kwiatów, soczystych owoców i smacznych warzyw. Jednak czasem marzenie okazuje się trudne do zrealizowania, ze względu na nieprzewidziane przeszkody. Jednym z najczęstszych problemów w ogrodach jest pojawianie się szkodników, których zwalczanie bywa czasochłonne. Chemiczne środki ochrony roślin pozwalają ograniczyć populację owadów szybko i skutecznie. Jak stosować je bezpiecznie i na co zwrócić uwagę? Zasady stosowania chemicznych środków ochrony roślin Przede wszystkim zabiegi chemiczne powinny być przeprowadzane jedynie w ostateczności, gdy inne próby usunięcia szkodników zawiodą. Preparaty używane do takich zabiegów muszą spełniać określone normy i być dopuszczone do stosowania na terenie kraju. Przed użyciem należy przeczytać instrukcję podaną przez producenta i bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń — także bezpiecznego przechowywania w miejscach niedostępnych dla dzieci. Zabiegi chemicznymi środkami ochrony

3 zioła polne, które warto poznać!

  Uprawa ziół w doniczce to prawdziwa frajda. Jednak jest sporo prawdy w tym, że to, co bliżej natury zawsze smakuje lepiej. Dlatego warto czasem opuścić swoje cztery kąty i wybrać się... na pole. Tak! Tam czeka na nas prawdziwe bogactwo, które wciąż jest niedoceniane. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ten niepozorny chwast, na którego przed chwilą patrzyliśmy, jest na tyle wartościową rośliną, że bywa stosowana jako domieszka do ulubionych herbat. Inny zaś to powszechnie stosowany dodatek do produktów kosmetycznych. Sprawdź cztery rośliny polne, które musisz poznać! Chaber bławatek  Choć intensywne próby tępienia tej rośliny znacząco ograniczyły jej populacje, to wciąż możemy natknąć się na niego na skrajach pól, miedzach i łąkach. Charakterystyczny niebieski kwiat sprawia, że trudno go nie rozpoznać pośród innych. Dawniej, właśnie ze względu na kolor (obecność cyjaniny), kwiaty były wykorzystywane do wyrobu barwnika i wina domowego. Jednak jego najważniejsze zastosowanie związane j

Śnieżyczka przebiśnieg - co jej grozi?

  Wiele roślin, które spotykamy na co dzień, wydają się pospolite. A to sąsiedzi mają je w ogrodzie, a to w lesie widzieliśmy całe ich łany. Śnieżyczka przebiśnieg należy to takiej właśnie grupy roślin. Z powodu silnej eksploatacji w połowie XX wieku naturalne jej siedliska zostały mocno zniszczone. Każdy chciał mieć piękne kwiaty wczesną wiosną, a z braku możliwości zakupu innych gatunków, śnieżyczka była oczywistym wyborem. Czy dziś jest inaczej? Co zagraża śnieżyczce i jakie są podejmowane działania ochronne? O tym już za chwilę. Na początek kilka słów o wyjątkowych cechach tej rośliny. Śnieżyczka przebiśnieg — charakterystyka Należy do rodziny amarylkowatych, podobnie jak śnieżyca, narcyz czy krasnokwiat. To roślina cebulowa, która dorasta do 30 cm wysokości. Ma dwa mięsiste, sinozielone liście odziomkowe — równolegle wąskie o szerokości od 4 do 10 mm, które wyrastają bezpośrednio z cebuli. Okwiat ma 6 działek w dwóch okółkach — zewnętrzne śnieżnobiałe, wewnętrzne białe z zielo