Przejdź do głównej zawartości

Samodzielny zbiór nasion - które nasiona warto zbierać?

 


Od wielu lat zbieram nasiona roślin ozdobnych - w szczególności tych, które w mojej okolicy występują na dziko. Mam nasiona chabra bławatka, męczennicy, groszku ozdobnego, goździków i całe mnóstwo innych nasion znajduje się w moich zbiorach. W zeszłym roku podobną praktykę postanowiłam stosować w przypadku warzyw. Jakie zbieram lub zmierzam zbierać? Oto moja lista!

Rzodkiewka

W zeszłym roku udało mi się kupić nasiona pysznej rzodkiewki. Były duże, lekko słodkie i ostre. Bardzo smaczna odmiana, której nasiona postanowiłam zebrać i wysiać tego roku.

Pomidorki koktajlowe

Odmiana, która bardzo dobrze radzi sobie na gliniastej glebie zasługuje na to, aby wysiać ją ponownie. Małe, czerwone pomidorki są bardzo aromatyczne, ich gałązki uginają się pod ciężarem owoców.

Dynia olbrzymia

Jej nasiona otrzymałam od znajomego, ale widząc jego plony z zeszłego roku - nie będę tego żałować. Dynie były spore, ale przekonało mnie to, że we wnętrzu kryła się olbrzymia ilość nasion, które uwielbiam.

Cebula chodząca

To moje ostatnie odkrycie. Jeżeli jeszcze nie spotkaliście się z tą odmianą zachęcam Was do zapoznania się z jej niezwykłością. U mnie zagości na dłużej!

Sałata lodowa

Ponownie odmiana, która doskonale poradziła sobie u mnie w ogrodzie. Co prawda jej główki nie były spektakularnie wielkie, ale bardzo smaczne i dość trwałe.


Samodzielny zbiór nasion może nie jest popularny, ale czasem można jeszcze dostać perełki w postaci starych, sprawdzonych odmian. Dzięki nim nie tylko powracamy do smaku sprzed lat, ale i dbamy o dziedzictwo poprzednich pokoleń. Było coś niezwykłego w smaku warzyw i owoców z dzieciństwa. Nieregularne kształty, plamy i inne niedoskonałości nie stanowiły problemu. Warzywo idealne to nie warzywo jak spod linijki, ale takie, które jest pełne smaku i aromatu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...