Przejdź do głównej zawartości

Trawy ozdobne w ogrodzie - czy to dobry pomysł?





Ogród może składać się z wielu elementów - warzywnika, kwietnika, miejsce rekreacyjnych lub naturalnych łąk złożonych z dzikich kwiatów. Od jakiegoś czasu widać, że coraz większą popularnością cieszą się trawy ozdobne. Dlaczego i czy warto je sadzić?

Trawy ozdobne - kolory natury!

Zachwycający mix kolorów w ogrodzie można uzyskać na wiele sposobów, jednym z nich są trawy ozdobne. Dzięki nim przestrzeń staje się jakby bardziej przyjemna, a puszyste kłoski łagodzą surowość ogrodu. Trawy ozdobne to olbrzymie możliwości dekoracji i co ważne, znaczna część z nich zimuje w gruncie i nie trzeba martwić się zimowymi przymrozkami. Chociaż trzeba przyznać, że ostatnie zimy były pod tym względem bardzo łagodne.

Jakie trawy podobają mi się najbardziej? Przede wszystkim te z kolorowymi kwiatostanami, które delikatnie falują na wietrze. Wysokie źdźbła pięknie szumią i uwielbiam ten dźwięk. Różowe, fioletowe lub żółte kłosy tworzą wrażenie unoszącej się na ziemią, delikatnej mgiełki, która porusza się subtelnie niesiona podmuchami wiatru.

Kolejnymi gatunkami traw ozdobnych, które z pewnością (kiedyś) znajdą się w moim ogrodzie są te o soczyście zielnych, krótkich i miękkich źdźbłach. Przypominają mi nieco pewien gatunek mchu, w przeciwieństwie do niego jednak doskonale radzą sobie na stanowiskach słonecznych. Są przyjemnym dla oka akcentem na skalniakach w soczyście zielonym odcieniu.

Trawy ozdobne - wady

Trawy ozdobne są piękne, jednak mimo całego mnóstwa zalet, mają też kilka wad. Pierwszą z nich jest... pylenie. Wiele osób jest uczulony na różne gatunki traw, dlatego sadzenie ich w ogrodzie mija się z celem. Zamiast miłego miejsca do odpoczynku sprawimy takiej osobie spory kłopot.

Kolejną wadą jest to, że wymagają zaangażowania, aby prezentowały się pięknie przez długie miesiące. Umiejętne ich podcinanie i zabiegi pielęgnacyjne bywają zniechęcające - dla mnie również. Wolę ten czas poświęcić na warzywnik, z którego mam o wiele większą frajdę.

Wreszcie z mojego małego doświadczenia wynika, że w przypadku traw ozdobnych ważne jest dokładne przestrzeganie instrukcji uprawy zawartej na opakowaniu poszczególnego gatunku. Inaczej problem gotowy. Brak odpowiedniego nawożenia czy podlewania skutkuje szybkim marnieniem rośliny i jej powolnym obumieraniem.

Czy warto sadzić trawy ozdobne?

Owszem, zwłaszcza gdy nie masz zbyt wiele prac ogrodowych do wykonania. Trawy ozdobne przepięknie prezentują się w donicach i w gruncie. Pasują praktycznie do każdego stylu ogrodu i są doskonałym sposobem, aby urozmaicić krajobraz.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...