Przejdź do głównej zawartości

3 zioła polne, które warto poznać!

 


Uprawa ziół w doniczce to prawdziwa frajda. Jednak jest sporo prawdy w tym, że to, co bliżej natury zawsze smakuje lepiej. Dlatego warto czasem opuścić swoje cztery kąty i wybrać się... na pole. Tak! Tam czeka na nas prawdziwe bogactwo, które wciąż jest niedoceniane. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ten niepozorny chwast, na którego przed chwilą patrzyliśmy, jest na tyle wartościową rośliną, że bywa stosowana jako domieszka do ulubionych herbat. Inny zaś to powszechnie stosowany dodatek do produktów kosmetycznych. Sprawdź cztery rośliny polne, które musisz poznać!

Chaber bławatek

 Choć intensywne próby tępienia tej rośliny znacząco ograniczyły jej populacje, to wciąż możemy natknąć się na niego na skrajach pól, miedzach i łąkach. Charakterystyczny niebieski kwiat sprawia, że trudno go nie rozpoznać pośród innych. Dawniej, właśnie ze względu na kolor (obecność cyjaniny), kwiaty były wykorzystywane do wyrobu barwnika i wina domowego. Jednak jego najważniejsze zastosowanie związane jest z silnymi właściwościami moczopędnymi. Stosowany doustnie w postaci naparów przynosi ulgę w chorobach nerek. Zastosowanie zewnętrzne wspomaga leczenie stanów zapalnych spojówek. Nadaje się także do przemywania skóry głowy przy występowaniu łupieżu. Surowcem zielnym jest kwiat bławatka zbierany w okresie największego kwitnienia przypadającego na czerwiec. To właśnie chaber bywa dodatkiem do kupowanych w sklepie kompozycji herbacianych.

Perz właściwy

Określany pospolicie jako trawa, perz właściwy to powszechnie występujący chwast, szczególnie uciążliwy dla upraw na wszystkich rodzajów glebach. Ze względu na dużą trwałość rozłogów, które nawet po pocięciu na drobne kawałki mogą wydać nowe rośliny, doprowadzają do szybkiego rozprzestrzeniania się gatunku. Surowcem do pozyskania są kłącza wykazujące właściwości lecznicze. Przygotowany z nich odwar stosuje się przy nieżycie nerek, ze względu na wykazywane przez niego właściwości moczopędne.

Stokrotka pospolita

Tam gdzie stokrotka rośnie polna, tam warto się zatrzymać. Niewielka roślina występująca pospolicie w naszym kraju to roślina warta uwagi. Choć znamy ją przede wszystkim jako jeden z kwiatów wczesnej wiosny, stokrotka pospolita to także właściwości lecznicze, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim surowcem do zbioru są koszyczki kwiatowe, które zbierać można od wczesnej wiosny aż do jesieni. Przygotowane z nich odwary stosuje się doustnie jako środek wykrztuśny przy stanach zapalnych dróg oddechowych. Wykazuje także właściwości moczopędne, a w postaci okładów przynosi ulgę przy obrzękach, trądziku i zapaleniu skóry.

Zioła polne – sprawdzają się, naturalnie!

 Kojarzone przede wszystkim jako typowy chwast gruntów rolnych i przydomowych ogródków – zioła polne. Warto zmienić do nich nastawienie i sprawić, by z uciążliwych wrogów do pokonania stały się sprzymierzeńcami naszego zdrowia. To takie proste!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...