Przejdź do głównej zawartości

Śnieżyczka przebiśnieg - co jej grozi?


 

Wiele roślin, które spotykamy na co dzień, wydają się pospolite. A to sąsiedzi mają je w ogrodzie, a to w lesie widzieliśmy całe ich łany. Śnieżyczka przebiśnieg należy to takiej właśnie grupy roślin. Z powodu silnej eksploatacji w połowie XX wieku naturalne jej siedliska zostały mocno zniszczone. Każdy chciał mieć piękne kwiaty wczesną wiosną, a z braku możliwości zakupu innych gatunków, śnieżyczka była oczywistym wyborem. Czy dziś jest inaczej? Co zagraża śnieżyczce i jakie są podejmowane działania ochronne? O tym już za chwilę. Na początek kilka słów o wyjątkowych cechach tej rośliny.

Śnieżyczka przebiśnieg — charakterystyka

Należy do rodziny amarylkowatych, podobnie jak śnieżyca, narcyz czy krasnokwiat. To roślina cebulowa, która dorasta do 30 cm wysokości. Ma dwa mięsiste, sinozielone liście odziomkowe — równolegle wąskie o szerokości od 4 do 10 mm, które wyrastają bezpośrednio z cebuli. Okwiat ma 6 działek w dwóch okółkach — zewnętrzne śnieżnobiałe, wewnętrzne białe z zieloną plamką. Nic dziwnego, że czasem trudno je dostrzec między zalegającą jeszcze pokrywą śnieżną. Dzięki specjalnej budowie kwiatów są one wyjątkowo odporne na temperaturę sięgającą nawet dziesięciu stopni poniżej zera. Owocem jest trójkomorowa torebka, zawierająca do 15 nasion, które są zaopatrzone w elajosomy - specjalne wyrostki zawierające tłuszcze i węglowodany, którymi żywią się mrówki, przyczyniając się do rozsiewania śnieżyczki. Rośliny wyrastające z nasion zakwitają dopiero po około sześciu latach, podczas gdy te z cebul potomnych kwitną już w następnym roku. Śnieżyczka przebiśnieg występuje w lasach liściastych, takich jak buczyny, łęgi i grądy. Spotkać ją można także w innych typach siedlisk, głównie ze względu na nieświadome jej rozpowszechnianie przez człowieka, który wraz z ziemią ze skalniaków wywozi do lasu cebule tego gatunku. Występuje ona w Polsce południowej i środkowej, a jej największe stanowiska znajdują się w Bieszczadach, Beskidach i na Dolnym Śląsku.

Jak bada się występowanie gatunku?

Aby mieć wgląd w liczebność oraz lepiej ocenić stan populacji, naukowcy prowadzą szereg badań nad występowaniem jej przedstawicieli. Za wybrane stanowisko służyć może fragment polany, kompleksu leśnego lub płat zarośli oraz miejsca, gdzie śnieżyczka występuje w postaci wielohektarowych powierzchni, np. w łęgach. W drugim przypadku za stanowisko uznawany jest cały areał. Najlepsze są miejsca określane jako reprezentatywne, określane wg oceny eksperckiej. Granicami stanowiska mogą być elementy topograficzne lub granice innych zbiorowisk roślinnych. Badanie populacji śnieżyczki polega na określeniu wskaźników, do których należą: liczebność, liczba osobników generatywnych, zagęszczenie, stan zdrowotny i typ rozmieszczenia oraz wskaźniki środowiskowe: powierzchnia potencjalnego siedliska, powierzchnia zajętego siedliska, gatunki ekspansywne, gatunki obce, inwazyjne, warstwa nierozłożonej materii organicznej i zwarcie krzewów. Wypisanie tych danych pozwala lepiej poznać wybrane siedlisko i możliwe przyczyny zmniejszającej się liczby osobników. Terminy badań są skorelowane z długością zalegania pokrywy śnieżnej w wybranych miejscach (kwiecień i maj w górach, luty i marzec na niżu). 

Śnieżyczka przebiśnieg — zagrożenia

Zagrożenia dla tego gatunku możemy podzielić na dwa rodzaje: aktualne oddziaływania i przyszłe przewidywane oddziaływania. Do pierwszej grupy należą: wycinanie drzewostanu, wykopywanie i przesadzanie do ogródków, erozja rzeczna — okresowe niszczenie brzegów potoku, osuwisko na skarpie nad potokiem w części stanowiska, zajęcie siedliska przez inne konkurencyjne gatunki oraz wydeptywanie i zgryzanie. Zagrożenia w dłuższej perspektywie związane są z planowanymi inwestycjami lub zmianami w użytkowaniu i zarządzaniu. Należą do nich: wycinka drzewostanu, nasadzenia, wykopywanie i przesadzanie do ogródków, występowanie dzikich ścieżek, turystyka, niekontrolowana penetracja terenu, konkurencja ze strony innych gatunków i prawdopodobieństwo zaprószenia ognia.

Ochrona gatunkowa — na czym polega?

Największym zagrożeniem dla śnieżyczki jest przesadzanie roślin do ogrodów oraz gospodarka leśna. Rozwiązaniem jest eliminacja zjawiska pozyskiwania tego gatunku ze stanu dzikiego, a także lokalizowanie skupień tego gatunku i ustalanie tam stref ochronnych. Każdy z nas powinien być świadom, jak wielkim zagrożeniem dla roślin chronionych jest zbieranie zarówno samych kwiatów, jak i całych roślin. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele innych gatunków, które równie dobrze sprawdzą się jako wiosenna dekoracja, dlatego należy wystrzegać się jakichkolwiek działań, mogących pogorszyć stan liczebności śnieżyczki. Im lepiej zadbamy o to teraz, tym więcej kwiatów będzie pojawiało się z roku na rok.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...