Przejdź do głównej zawartości

Uprawa marchwii

Uprawa marchwii
 

Marchewka to warzywo, które znane jest niemalże każdemu z nas. Wspaniale smakuje na surowo, w sałatkach, a także jako dodatek do wielu dań. Uprawa marchwi w ogrodzie jest stosunkowo prosta i może przynieść wiele satysfakcji.

Przygotowanie gleby pod marchew


Przed rozpoczęciem siewu należy przygotować glebę. Marchewki najlepiej rosną na glebach lekkich, przepuszczalnych i bogatych w składniki odżywcze. Przed sadzeniem warto przygotować grunt poprzez dokładne wyrównanie, spulchnienie ziemi, a także dodanie kompostu lub obornika, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju roślin.

Siew marchwii


Marchewki należy siać od wczesnej wiosny do późnego lata. Siew można przeprowadzić na dwa sposoby: wprost do gruntu lub w doniczkach, by później przesadzić na zewnątrz. W przypadku siewu bezpośrednio do gruntu należy wykonać bruzdy o głębokości około 1-2 cm i odstępami około 20-25 cm. Następnie należy równomiernie rozsiać nasiona w rowkach i zakryć ziemią. W przypadku siewu w doniczkach, należy wysiać nasiona do pojemników wypełnionych specjalną mieszanką ziemi i piasku. Po kilku tygodniach, gdy siewki osiągną około 10 cm wysokości, można je przesadzić do gruntu.

Pielęgnacja marchwii


Podczas wzrostu roślin należy regularnie podlewać, zwłaszcza podczas dłuższych okresów suszy. Warto również w razie potrzeby stosować nawozy, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych. W trakcie wzrostu marchwi warto regularnie przeprowadzać odchwaszczanie, aby zapobiec rywalizacji z chwastami o wodę i składniki odżywcze.

Zbiór marchwii


Marchewki można zacząć zbierać po około 3-4 miesiącach od siewu, kiedy osiągną odpowiednią wielkość. Optymalny czas zbioru to około dwóch tygodni przed przewidywanym terminem pierwszych przymrozków. Marchewki można zbierać poprzez delikatne wykopanie ich łopatką lub widłami ogrodowymi.

Podsumowanie


Uprawa marchwi to stosunkowo prosta i satysfakcjonująca działalność. Wystarczy odpowiednio przygotować glebę, wykonać siew, regularnie podlewać i nawozić, a na koniec cieszyć się pysznymi i zdrowymi plonami.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Uprawa truskawek

  Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce, których uprawa w ogrodzie może być bardzo satysfakcjonująca. Wymagają one jednak specjalnej pielęgnacji, aby przynieść obfite plony. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak uprawiać truskawki w ogrodzie. Przygotowanie gleby pod truskawki Przed rozpoczęciem uprawy truskawek, należy zadbać o przygotowanie gleby. Truskawki najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych, ale dobrze znoszą również gleby piaszczyste. Gleba powinna być równomiernie spulchniona i odchwaszczona. Warto także dodać do niej kompost lub obornik, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych. Wybór odmiany truskawek Wybór odmiany jest kluczowy dla sukcesu uprawy truskawek. W Polsce dostępnych jest wiele odmian, które różnią się m.in. czasem dojrzewania, smakiem, wielkością owoców i odpornością na choroby. Do najpopularniejszych odmian truskawek w Polsce należą: 'Elsanta', 'Marmolada', 'Selva', ...