Przejdź do głównej zawartości

Wiosenne przetwory, których musisz spróbować!


 

Uwielbiam wiosnę, nie tylko dlatego, że powietrze staje się takie jakieś cieplejsze. Kocham wiosnę bo wraz z wegetacją roślin pojawiają się nowe możliwości. Uwielbiam napary z kwiatów, świeżej pokrzywy, mięty i innych gatunków. Uwielbiam też pierwsze owoce, a w szczególności uwielbiam to, co kiedyś było powszechne, a dziś mało kto podejmuje się przygotowania. O czym mowa?

Wiosenne przetwory - pyszności prosto z łąki!

Ok, nie tylko z łąki, to taki skrót myślowy. Chodzi o to, że często wiele smacznych produktów na przetwory rosną bardzo blisko, a sami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przez wiele lat dawałam się zwodzić, że to co markecie jest lepsze, a dzikich roślin samej próbować absolutnie nie wolno. No cóż, wolno, pod warunkiem zachowania ostrożności. Zbieram tylko to, czego jestem na 100% pewna. Nim samemu zaczniesz zbierać różne rośliny weź po uwagę kilka kwestii:

  1. Zbieraj z dala od dróg - osmolone spalinami zioła, grzyby czy owoce to kiepski pomysł.
  2. Zawsze sprawdzaj, czy dany gatunek nie jest pod ochroną - unikniesz w ten sposób nie tylko zniszczenia lokalnego ekosystemu, ale i srogiego mandatu.
  3. Wybieraj tylko to, czego jesteś w 100% pewny - o zatrucia bowiem bardzo łatwo.

 Ok, to tak ogólnie. A teraz: do rzeczy!

Przetwory wiosenne - TOP 5

  1.  Syrop z mniszka lekarskiego - to naprawdę świetny sposób na podbudowanie swojej odporności. Kwiatów mniszka jest co wiosnę mnóstwo, więc i jego zbieranie przebiega szybko. Fajny przepis na syrop, z którego ja korzystam znajdziesz tutaj: https://foodforrest.pl/
  2. Syrop z pędów sosny - czasem też z zielonych szyszek. Pyszny smakołyk i fajnie działa na różnego rodzaju przeziębienia. Nie wymaga gotowania. Jedyny jego minus to fakt, że przy zbieraniu pędów można się mocno ubrudzić żywicą.
  3. Suszone kwiaty - pięknie wyglądają, ale super sprawdzają się jako dekoracja ciast, tortów i sałatek. Sama jednak najchętniej robię z nich mieszanki z ziołami i parzę pyszne herbaty. Moim ulubieńcem jest tu chaber bławatek :)
  4. Suszone zioła - pokrzywa, mięta, szałwia i mnóstwo innych ziół. Uwielbiam napary ziołowe, dlatego ich zbiór jest dla mnie najważniejszym zadaniem wiosną.
  5. Wina owocowe - wiem, to może nie są przetwory dla każdego. Wina robię hobbystycznie w niewielkich ilościach i niemal zawsze z owoców rosnących dziko. Moi ulubieńcy to głóg i dzika róża.

Przetwory wiosenne to fajny sposób na spędzenie wolnego czasu i przygotowanie się do jesieni, a potem zimy, które przecież tak czy inaczej nadejdą. Często wolę darować sobie inne czynności, jak koszenie trawy, czy wiosenne porządki, a zamiast nich przygotować coś pysznego. Polecam Ci spróbować, przepisów w Internecie jest mnóstwo!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...