Przejdź do głównej zawartości

Wiosenne przetwory, których musisz spróbować!


 

Uwielbiam wiosnę, nie tylko dlatego, że powietrze staje się takie jakieś cieplejsze. Kocham wiosnę bo wraz z wegetacją roślin pojawiają się nowe możliwości. Uwielbiam napary z kwiatów, świeżej pokrzywy, mięty i innych gatunków. Uwielbiam też pierwsze owoce, a w szczególności uwielbiam to, co kiedyś było powszechne, a dziś mało kto podejmuje się przygotowania. O czym mowa?

Wiosenne przetwory - pyszności prosto z łąki!

Ok, nie tylko z łąki, to taki skrót myślowy. Chodzi o to, że często wiele smacznych produktów na przetwory rosną bardzo blisko, a sami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przez wiele lat dawałam się zwodzić, że to co markecie jest lepsze, a dzikich roślin samej próbować absolutnie nie wolno. No cóż, wolno, pod warunkiem zachowania ostrożności. Zbieram tylko to, czego jestem na 100% pewna. Nim samemu zaczniesz zbierać różne rośliny weź po uwagę kilka kwestii:

  1. Zbieraj z dala od dróg - osmolone spalinami zioła, grzyby czy owoce to kiepski pomysł.
  2. Zawsze sprawdzaj, czy dany gatunek nie jest pod ochroną - unikniesz w ten sposób nie tylko zniszczenia lokalnego ekosystemu, ale i srogiego mandatu.
  3. Wybieraj tylko to, czego jesteś w 100% pewny - o zatrucia bowiem bardzo łatwo.

 Ok, to tak ogólnie. A teraz: do rzeczy!

Przetwory wiosenne - TOP 5

  1.  Syrop z mniszka lekarskiego - to naprawdę świetny sposób na podbudowanie swojej odporności. Kwiatów mniszka jest co wiosnę mnóstwo, więc i jego zbieranie przebiega szybko. Fajny przepis na syrop, z którego ja korzystam znajdziesz tutaj: https://foodforrest.pl/
  2. Syrop z pędów sosny - czasem też z zielonych szyszek. Pyszny smakołyk i fajnie działa na różnego rodzaju przeziębienia. Nie wymaga gotowania. Jedyny jego minus to fakt, że przy zbieraniu pędów można się mocno ubrudzić żywicą.
  3. Suszone kwiaty - pięknie wyglądają, ale super sprawdzają się jako dekoracja ciast, tortów i sałatek. Sama jednak najchętniej robię z nich mieszanki z ziołami i parzę pyszne herbaty. Moim ulubieńcem jest tu chaber bławatek :)
  4. Suszone zioła - pokrzywa, mięta, szałwia i mnóstwo innych ziół. Uwielbiam napary ziołowe, dlatego ich zbiór jest dla mnie najważniejszym zadaniem wiosną.
  5. Wina owocowe - wiem, to może nie są przetwory dla każdego. Wina robię hobbystycznie w niewielkich ilościach i niemal zawsze z owoców rosnących dziko. Moi ulubieńcy to głóg i dzika róża.

Przetwory wiosenne to fajny sposób na spędzenie wolnego czasu i przygotowanie się do jesieni, a potem zimy, które przecież tak czy inaczej nadejdą. Często wolę darować sobie inne czynności, jak koszenie trawy, czy wiosenne porządki, a zamiast nich przygotować coś pysznego. Polecam Ci spróbować, przepisów w Internecie jest mnóstwo!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak bezpiecznie stosować chemiczne środki ochrony roślin?

  Każdy z nas marzy, aby ogród był miejscem idealnym — pełnym pięknych kwiatów, soczystych owoców i smacznych warzyw. Jednak czasem marzenie okazuje się trudne do zrealizowania, ze względu na nieprzewidziane przeszkody. Jednym z najczęstszych problemów w ogrodach jest pojawianie się szkodników, których zwalczanie bywa czasochłonne. Chemiczne środki ochrony roślin pozwalają ograniczyć populację owadów szybko i skutecznie. Jak stosować je bezpiecznie i na co zwrócić uwagę? Zasady stosowania chemicznych środków ochrony roślin Przede wszystkim zabiegi chemiczne powinny być przeprowadzane jedynie w ostateczności, gdy inne próby usunięcia szkodników zawiodą. Preparaty używane do takich zabiegów muszą spełniać określone normy i być dopuszczone do stosowania na terenie kraju. Przed użyciem należy przeczytać instrukcję podaną przez producenta i bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń — także bezpiecznego przechowywania w miejscach niedostępnych dla dzieci. Zabiegi chemicznymi środkami ochrony

3 zioła polne, które warto poznać!

  Uprawa ziół w doniczce to prawdziwa frajda. Jednak jest sporo prawdy w tym, że to, co bliżej natury zawsze smakuje lepiej. Dlatego warto czasem opuścić swoje cztery kąty i wybrać się... na pole. Tak! Tam czeka na nas prawdziwe bogactwo, które wciąż jest niedoceniane. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ten niepozorny chwast, na którego przed chwilą patrzyliśmy, jest na tyle wartościową rośliną, że bywa stosowana jako domieszka do ulubionych herbat. Inny zaś to powszechnie stosowany dodatek do produktów kosmetycznych. Sprawdź cztery rośliny polne, które musisz poznać! Chaber bławatek  Choć intensywne próby tępienia tej rośliny znacząco ograniczyły jej populacje, to wciąż możemy natknąć się na niego na skrajach pól, miedzach i łąkach. Charakterystyczny niebieski kwiat sprawia, że trudno go nie rozpoznać pośród innych. Dawniej, właśnie ze względu na kolor (obecność cyjaniny), kwiaty były wykorzystywane do wyrobu barwnika i wina domowego. Jednak jego najważniejsze zastosowanie związane j

Śnieżyczka przebiśnieg - co jej grozi?

  Wiele roślin, które spotykamy na co dzień, wydają się pospolite. A to sąsiedzi mają je w ogrodzie, a to w lesie widzieliśmy całe ich łany. Śnieżyczka przebiśnieg należy to takiej właśnie grupy roślin. Z powodu silnej eksploatacji w połowie XX wieku naturalne jej siedliska zostały mocno zniszczone. Każdy chciał mieć piękne kwiaty wczesną wiosną, a z braku możliwości zakupu innych gatunków, śnieżyczka była oczywistym wyborem. Czy dziś jest inaczej? Co zagraża śnieżyczce i jakie są podejmowane działania ochronne? O tym już za chwilę. Na początek kilka słów o wyjątkowych cechach tej rośliny. Śnieżyczka przebiśnieg — charakterystyka Należy do rodziny amarylkowatych, podobnie jak śnieżyca, narcyz czy krasnokwiat. To roślina cebulowa, która dorasta do 30 cm wysokości. Ma dwa mięsiste, sinozielone liście odziomkowe — równolegle wąskie o szerokości od 4 do 10 mm, które wyrastają bezpośrednio z cebuli. Okwiat ma 6 działek w dwóch okółkach — zewnętrzne śnieżnobiałe, wewnętrzne białe z zielo