Przejdź do głównej zawartości

Grządki podwyższone - tak czy nie?

 



 

Już jakiś czas temu trafiłam na temat grządek podwyższonych i początkowo miałam do nich sceptyczne nastawienie. Jednak będąc u znajomych, zobaczyłam, jak to wygląda w praktyce i w sumie zaskoczenie było na plus. Po przeczytaniu kilku artykułów w internecie i rozmowie z osobami, które częściowo lub w całości postawiły na takie rozwiązanie, zdecydowałam, że chyba warto spróbować.

Grządki podwyższone - w skrócie


Czyli skrzynki, do których pakujemy ziemię i w niej siejemy lub wysadzamy sadzonki. Moi znajomi, którzy mają bogatsze doświadczenie, zainwestowali jeszcze w siatkę, która od dołu zabezpiecza uprawy przed kretami, nornicami, szabrownikami, a nawet turkuciami. Jednocześnie mogą tam dostać się dżdżownice, bo oczka siatki są odpowiedniej wielkości. Oczywiście, część zwierzaków nadal może się dostać od góry, ale muszą się trochę powspinać, bo grządki mają 30 cm wysokości. Kret raczej nie da rady.

Jakie zalety mają takie grządki podwyższone? Dla mnie istotne będzie to, że wygodniej się na nich pracuje i odchwaszcza. Przestrzeń między nimi może być odpowiednio duża, przez co koszenie trawy nie sprawia trudności - nawet przy użyciu tradycyjnej kosiarki. Fajne jest też to, że łatwo utrzymać w takich skrzynkach porządek i łatwiej zadbać o to, żeby gleba była odpowiednio wilgotna.

Jakie wady mają grządki podwyższone? Tu chyba głównie zależy to od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Jestem zwolenniczką naturalnego drewna, natomiast nie znoszę plastiku. Z tego, co słyszałam, plastik szybko płowieje, traci ładny kolor, odpryskuje i w upalne dni sprawia, że rośliny rosnące przy ściankach w pewnym sensie się gotują. Drewniane grządki są ciężkie i owszem, można je złożyć, ale wymaga to trochę pracy.

Grządki podwyższone - chyba czas spróbować!


Tradycyjne ogrody z warzywami uprawianymi w gruncie mają swój urok. Chyba jednak czas spróbować czegoś nowego, co być może w moim przypadku sprawdzi się zdecydowanie lepiej. No nic, wiosenne porządki i czas brać się do pracy!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...