Przejdź do głównej zawartości

Jakie kwiaty lubią pszczoły? TOP 5 roślin!

 


Bardzo wiele mówi się o tym, że owadów zapylających ubywa - w tym również pszczół. Zawód pszczelarza zdaje się powoli zanikać, a w związku z tym ule widoczne na polach już wkrótce mogą stać się rzadkością. Jeżeli chcesz pomóc pszczołom i innym owadom zapylającym, to mam dla Ciebie listę 5 roślin, które powinieneś mieć w swojej ogrodzie.

Rośliny dla pszczół - czym są?

Pszczoły odżywiają się pyłkiem kwiatowym i nektarem - to z niego produkują miód, pierzgę i mleczko pszczele. Bez tych składników nie da się wykarmić rodziny pszczelej. Owszem, pszczelarze pobierają miód z ula, jednak w zamian za to podkarmiają pszczoły specjalnymi preparatami lub syropem cukrowym.

Jednak poza pszczołami są również trzmiele, pszczoły dzikie, motyle i inne owady. Bo niektórych roślin nie zapyli pszczoła. Do owadów zapylających należą też muchy i żuczki. Jest tego sporo, dlatego warto o te owady dbać. Jednak wróćmy do tematu roślin dla pszczół.

Rośliny dla pszczół - TOP 5

1. Krokusy - są nieocenione wczesną wiosną, gdy po długiej zimie pszczoły po raz pierwszy opuszczają swoje ule. Krokusy są bardzo “wygodne w użyciu”, bo możesz je posadzić na trawniku - przekwitną nim zaczniesz rozważać koszenie trawy.

2. Śnieżyczka przebiśnieg - kwitną wcześniej niż krokusy i są bardziej odporne na mrozy. Wszystko to dzięki specjalnej budowie kwiatów. Śnieżyczki pięknie prezentują się w dużych grupach.

3. Smaczne odmiany jabłoni i innych drzew owocowych - są to rośliny na długie lata, dzięki którym pszczoły i inne owady zapylające mogą cieszyć się pyłkiem i nektarem wiosną.

4. Wrzosy - kwitną jesienią, więc są jedną z ostatnich okazji do zebrania pokarmu przez owady zapylające i przygotowania się do zimy.

5. Mięta - sprawdzi się tu zarówno mięta pieprzowa, jak i inne jej gatunki. Jej kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły, a przy tym warto mieć miętę w swojej kuchni.

Jak jeszcze możesz pomóc pszczołom? Wystarczy poidło regularnie uzupełniane wodą. Gdy wiosną pszczoły przyuważą taki zbiornik, bardzo chętnie będą odwiedzały go ponownie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...