Przejdź do głównej zawartości

Ogród pełen wyzwań!

 

 



Jak zapewne wiecie, jestem początkującym ogrodnikiem. Moje doświadczenie bazuje na obserwacjach, rozmowach i czytaniu tego, co mądrzy w tej kwestii ludzie mają do powiedzenia. Mam już kilka gotowych przemyśleń, którymi chciałabym się dzisiaj z Wami podzielić.

Przemyślenia ogrodowe

To nie jest rodzaj żalenia się lub chwalenia. Zwyczajnie chcę pokazać Wam mój punkt widzenia, który prawdopodobnie potrzebuje jeszcze wiele do wypracowania. No cóż, przywilej amatora - można się mylić częściej ;)

Wracając jednak do tematu głównego, czyli wyzwań, które według mnie i dla mnie będą wymagały naprawdę sporo pracy i samozaparcia. Tak, bo dla mnie ogród to kształtowanie swojej osobowości, wypracowywanie dobrych nawyków i ciągłe uczenie się, aby kiedyś móc stać się dla kogoś inspiracją.

Wyzwanie pierwsze - skrupulatność


Ta cecha zdecydowanie nie leży w mojej naturze. Koszenie trawy wciąż sprawia, że czasem przymykam oko na kilka przeoczonych źdźbeł. Podlewanie? No cóż, gdy mam zły dzień nie zawsze mi się chce… Skrupulatność będzie dla mnie sporym wyzwaniem, chociaż tu może mi pomóc fakt, że lubię wiosenne przetwory i aby je przygotować, jestem skłonna do wielu poświęceń.

Wyzwanie drugie - zaufanie


W mojej naturze leży podważanie wszystkiego u wszystkich. Nie mam zaufania do osób, które wiem, że mają zdecydowanie większe kompetencje niż ja. Z podejrzliwością patrzę na każdy polecany produkt lub usługę. Pracuję nad tym, aby nieco bardziej obiektywnie patrzeć na to, co oferują inni.

Wyzwanie trzecie - troska o lokalną florę


Jest tak wiele pięknych gatunków roślin, które chciałabym mieć w swoim ogrodzie. Wiem, że niektóre z nich są gatunkami inwazyjnymi i mogą powodować sporo problemów w środowisku naturalnym. Dlatego chciałabym ich unikać, choć w wielu przypadkach pewnie ciężko będzie mi zrezygnować z pięknych kwiatów. Uwielbiam trawy ozdobne, jednak nie wszystkie powinny znajdować się w naszych ogrodach.

Ogród pełen wyzwań - jakie dotyczą Was?


Trzy powyższe to chyba główne wyzwania, z którymi będę musiała sobie poradzić. Zapewne nie uda mi się moich wszystkich fobii wyeliminować w tym roku, ale mam nadzieję, że z czasem złe nawyki przekształcę w coś lepszego. A jakie są Wasze największe wyzwania w ogrodzie?


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak bezpiecznie stosować chemiczne środki ochrony roślin?

  Każdy z nas marzy, aby ogród był miejscem idealnym — pełnym pięknych kwiatów, soczystych owoców i smacznych warzyw. Jednak czasem marzenie okazuje się trudne do zrealizowania, ze względu na nieprzewidziane przeszkody. Jednym z najczęstszych problemów w ogrodach jest pojawianie się szkodników, których zwalczanie bywa czasochłonne. Chemiczne środki ochrony roślin pozwalają ograniczyć populację owadów szybko i skutecznie. Jak stosować je bezpiecznie i na co zwrócić uwagę? Zasady stosowania chemicznych środków ochrony roślin Przede wszystkim zabiegi chemiczne powinny być przeprowadzane jedynie w ostateczności, gdy inne próby usunięcia szkodników zawiodą. Preparaty używane do takich zabiegów muszą spełniać określone normy i być dopuszczone do stosowania na terenie kraju. Przed użyciem należy przeczytać instrukcję podaną przez producenta i bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń — także bezpiecznego przechowywania w miejscach niedostępnych dla dzieci. Zabiegi chemicznymi środkami ochrony

3 zioła polne, które warto poznać!

  Uprawa ziół w doniczce to prawdziwa frajda. Jednak jest sporo prawdy w tym, że to, co bliżej natury zawsze smakuje lepiej. Dlatego warto czasem opuścić swoje cztery kąty i wybrać się... na pole. Tak! Tam czeka na nas prawdziwe bogactwo, które wciąż jest niedoceniane. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ten niepozorny chwast, na którego przed chwilą patrzyliśmy, jest na tyle wartościową rośliną, że bywa stosowana jako domieszka do ulubionych herbat. Inny zaś to powszechnie stosowany dodatek do produktów kosmetycznych. Sprawdź cztery rośliny polne, które musisz poznać! Chaber bławatek  Choć intensywne próby tępienia tej rośliny znacząco ograniczyły jej populacje, to wciąż możemy natknąć się na niego na skrajach pól, miedzach i łąkach. Charakterystyczny niebieski kwiat sprawia, że trudno go nie rozpoznać pośród innych. Dawniej, właśnie ze względu na kolor (obecność cyjaniny), kwiaty były wykorzystywane do wyrobu barwnika i wina domowego. Jednak jego najważniejsze zastosowanie związane j

Śnieżyczka przebiśnieg - co jej grozi?

  Wiele roślin, które spotykamy na co dzień, wydają się pospolite. A to sąsiedzi mają je w ogrodzie, a to w lesie widzieliśmy całe ich łany. Śnieżyczka przebiśnieg należy to takiej właśnie grupy roślin. Z powodu silnej eksploatacji w połowie XX wieku naturalne jej siedliska zostały mocno zniszczone. Każdy chciał mieć piękne kwiaty wczesną wiosną, a z braku możliwości zakupu innych gatunków, śnieżyczka była oczywistym wyborem. Czy dziś jest inaczej? Co zagraża śnieżyczce i jakie są podejmowane działania ochronne? O tym już za chwilę. Na początek kilka słów o wyjątkowych cechach tej rośliny. Śnieżyczka przebiśnieg — charakterystyka Należy do rodziny amarylkowatych, podobnie jak śnieżyca, narcyz czy krasnokwiat. To roślina cebulowa, która dorasta do 30 cm wysokości. Ma dwa mięsiste, sinozielone liście odziomkowe — równolegle wąskie o szerokości od 4 do 10 mm, które wyrastają bezpośrednio z cebuli. Okwiat ma 6 działek w dwóch okółkach — zewnętrzne śnieżnobiałe, wewnętrzne białe z zielo