Przejdź do głównej zawartości

Ogród pełen wyzwań!

 

 



Jak zapewne wiecie, jestem początkującym ogrodnikiem. Moje doświadczenie bazuje na obserwacjach, rozmowach i czytaniu tego, co mądrzy w tej kwestii ludzie mają do powiedzenia. Mam już kilka gotowych przemyśleń, którymi chciałabym się dzisiaj z Wami podzielić.

Przemyślenia ogrodowe

To nie jest rodzaj żalenia się lub chwalenia. Zwyczajnie chcę pokazać Wam mój punkt widzenia, który prawdopodobnie potrzebuje jeszcze wiele do wypracowania. No cóż, przywilej amatora - można się mylić częściej ;)

Wracając jednak do tematu głównego, czyli wyzwań, które według mnie i dla mnie będą wymagały naprawdę sporo pracy i samozaparcia. Tak, bo dla mnie ogród to kształtowanie swojej osobowości, wypracowywanie dobrych nawyków i ciągłe uczenie się, aby kiedyś móc stać się dla kogoś inspiracją.

Wyzwanie pierwsze - skrupulatność


Ta cecha zdecydowanie nie leży w mojej naturze. Koszenie trawy wciąż sprawia, że czasem przymykam oko na kilka przeoczonych źdźbeł. Podlewanie? No cóż, gdy mam zły dzień nie zawsze mi się chce… Skrupulatność będzie dla mnie sporym wyzwaniem, chociaż tu może mi pomóc fakt, że lubię wiosenne przetwory i aby je przygotować, jestem skłonna do wielu poświęceń.

Wyzwanie drugie - zaufanie


W mojej naturze leży podważanie wszystkiego u wszystkich. Nie mam zaufania do osób, które wiem, że mają zdecydowanie większe kompetencje niż ja. Z podejrzliwością patrzę na każdy polecany produkt lub usługę. Pracuję nad tym, aby nieco bardziej obiektywnie patrzeć na to, co oferują inni.

Wyzwanie trzecie - troska o lokalną florę


Jest tak wiele pięknych gatunków roślin, które chciałabym mieć w swoim ogrodzie. Wiem, że niektóre z nich są gatunkami inwazyjnymi i mogą powodować sporo problemów w środowisku naturalnym. Dlatego chciałabym ich unikać, choć w wielu przypadkach pewnie ciężko będzie mi zrezygnować z pięknych kwiatów. Uwielbiam trawy ozdobne, jednak nie wszystkie powinny znajdować się w naszych ogrodach.

Ogród pełen wyzwań - jakie dotyczą Was?


Trzy powyższe to chyba główne wyzwania, z którymi będę musiała sobie poradzić. Zapewne nie uda mi się moich wszystkich fobii wyeliminować w tym roku, ale mam nadzieję, że z czasem złe nawyki przekształcę w coś lepszego. A jakie są Wasze największe wyzwania w ogrodzie?


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...