Przejdź do głównej zawartości

Jak dużo miejsca w ogrodzie powinien zajmować kwietnik?

 


Ogród pełni funkcję nie tylko dostarczania świeżych warzyw i owoców, ale również jest to miejsce odpoczynku. Dlatego warto poświęcić jego część na zorganizowanie kwietnika. Chodzi o to, by po wyjściu na zewnątrz “atakowała nas” intensywność barw, różnorodność kształtów kwiatów i liści. Jednak jak wiele miejsca warto na to poświęcić?

Kwietnik w ogrodzie - co zawiera?

Byliny, rośliny jednoroczne, dwuletnie, drobne krzewinki i trawy ozdobne - to tylko niektóre z roślin, które powinny znaleźć się w ogrodzie kwiatowym. U mnie znajdą się również te 3 zioła polne. Nie należy zapominać o roślinach bulwiastych i cebulowych - szczególnie tych, które kwitną wczesną wiosną. Dostarczą one pyłku i nektaru pszczołom i innym owadom zapylającym, dla których jest to bardzo trudny okres. Podstawą są krokusy, śnieżyczka przebiśnieg i cebulica.

Czym jest kwietnik? Nie będę się tu rozwodzić, bo każdy intuicyjnie wie, o co chodzi. A jeżeli nie, to wystarczy Wikipedia (hasło: kwietnik) lub strony ogrodnicze.

Jak dużo miejsca poświęcić na kwietnik?

Wychodzę z założenia, że… to zależy ;) Chodzi o to, że to zależne jest od wielu czynników. Moja działka wokół domu to skarpa, na której trudno wygospodarować dużo płaskiego terenu. Dlatego kwietniki rozłożyłam w różnych częściach ogrodu tak, aby niemal wszędzie coś kwitło. Staram się, aby między kwiatami rosły również rośliny, które owocują. I tak obok lawendy rosną truskawki i poziomki, a między ziołami posadziłam jagodę kamczacką. W ten sposób kwietnik przeplata się u mnie z ogrodem użytkowym.

Jeżeli chodzi o sam warzywnik, to w tym roku większość upraw poprowadzę w skrzyniach, więc sytuacja nieco się wyklaruje. Jednak będą one stały tuż przy ogrodzie kwiatowym, więc tu również nie ma jasnej odpowiedzi. Myślę, że w moim przypadku proporcje między powierzchnią kwietnika, a ogrodu warzywnego wynosi 1:5. Z tym że ten pierwszy składa się także z ziół, które pięknie kwitną.

Tak mniej więcej będzie wyglądał mój wymarzony ogród.
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenne porządki - 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać :)

Wiosenne porządki w ogrodzie to ulga po długiej zimie. Uwielbiam ten czas - mam wtedy sporo skumulowanej po zimie energii i chętnie sięgam po narzędzia. Wiadomo, nie wszystkie zadania przypadają mi do gustu ale trzeba je po prostu zrobić. Oto moja lista rzeczy do zrobienia wiosną w ogrodzie! Wiosenne porządki czekają! Koszenie i mulczowanie - jestem raczej z tych, którzy w przypadku trawnika wyznają zasadę: mniej pracy, więcej korzyści dla trawnika. Zamiast grabić tony liści jesienią, wiosną przystępuję do koszenia, a w zasadzie mulczowania. Zmielone podczas tej czynności liście stają się niewidoczne, a i rozluźniają trochę glebę w moim ogrodzie. Czyszczenie chodnika - tu również jesienią daję sobie spokój. Zimą rośliny obumierają i znacznie łatwiej je wyciągnąć. Wiosną na bieżąco usuwam nowe siewki i chodnik wygląda idealnie. Przycinanie drzew owocowych - nic w tym dziwnego, przecież to właśnie na tę czynność pora. Z tą tylko różnicą, że drzew owocowych u mnie mnóstwo, więc s...

Koszenie trawy - zbierać czy zostawić?

Od lat mam dobrą kosiarkę, która była kupiona przede wszystkim ze względu na napęd i opcje mulczowania. To idealne rozwiązanie, które dopiero ostatnio zaczęłam głębiej analizować. Koszenie trawy - to jak z tym jest? Koszenie trawy na ogromnej działce Działka o powierzchni ponad 25 arów i zabawy z koszem nie wchodziły w grę, bo przez jeden rok takie rozwiązanie testowaliśmy. Koszenie zajmowali cały długi dzień, mnóstwo wysiłku i intensywne kichanie mojego uczulonego męża. Szukając nowej kosiarki (koszenie trawy to czynność, której przecież nie można zaniedbać) przeanalizowałam mnóstwo stron i parterów. Kluczowe okazały się: napęd, mulczowanie i duża szerokość koszenia. Od kilku lat więc mulczujemy. Taka zmieloną trawa zostaje na trawniku i nie trzeba się męczyć z uciążliwym koszem. Czy to na jakieś wady? Koszenie trawy z mulczowaniem Kiedyś rozmawiałam ze znajomym ogrodnikiem, który wyznaje zasadę nieskazitelności trawnika. Przeprowadza więc wszystkie możliwe zabiegi, zbiera skoszona tr...

Pożyteczne owady w ogrodzie

  Owady są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych organizmów na Ziemi. Choć niektóre z nich mogą wydawać się nieprzyjemne lub niebezpieczne, wiele z nich jest niezwykle pożytecznych w ogrodzie. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych pożytecznych owadów, które pomagają w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie. Pszczoły   Pszczoły są jednymi z najważniejszych pożytecznych owadów w ogrodzie. Są one niezbędne dla zapylania roślin, a to z kolei pozwala na produkcję owoców i warzyw. Ponadto, pszczoły produkują miód, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Biedronki   Biedronki są znane ze swojego apetytu na mszyce, które są szkodnikami wielu roślin. Biedronki są w stanie zjeść wiele mszyc w ciągu jednego dnia, co oznacza, że ​​mogą pomóc w ochronie roślin przed szkodnikami. Ponadto, biedronki są bardzo piękne i stanowią wspaniały dodatek do ogrodu. Chrząszcze   Niektóre gatunki chrząszczy są bardzo pożyteczne dla ogrodu. Na przykład chrząszcze z rodziny kruszycowat...